Rubriky
Sady mincí

Sada 20 Kč 2018/2019 – Rok republiky a Rok měny

Za velkého zájmu veřejnosti byly v říjnu 2018 a lednu 2019 vyměňovány na pobočkách ČNB speciální dvacetikoruny s portréty čelních představitelů Československa (Masaryk, Beneš, Štefánik, Rašín, Pospíšil a Engliš). V reakci na tento zájem byla později vydána sada v nákladu 50.000 kusů* (více informací níže). Celkový náklad činí 250.000 kusů v běžné kvalitě od každé varianty.

Přehled katalogových cen
  • 600 Kč – rok 2021 (Macho & Chlapovič)
Vývoj tržních cen na Aukru v roce 2021
Vývoj tržních cen na Aukru v roce 2020

Grafy zobrazují spojnici cen zaznamenaných v prvním pololetí roku 2021 pro sadu Rok republiky & měny a v roce 2020 pro dvě sady z roku 2019 (Pardubický kraj, Rok republiky & měny) na aukčním portálu Aukro. Fyzický stav mincí i obalu, cena přepravy, více aukcí od jednoho prodejce a jeho důvěryhodnost – to vše může mírně zkreslovat trend vývoje ceny v čase.


* mince jsou vsazeny do plastového blistru a jednoduchého kartonového přebalu s potiskem. Mince obsažené v sadách jsou v běžné kvalitě určené pro oběh. Nejde tedy o mince ze zvláštní (šetrnější) ražby jako v případě obvyklých sad oběžných mincí. Mince mohou proto vykazovat drobná povrchová poškození z běžných střížků a z automatické ražby.

Pro potřeby Českého statistického úřadu byla vydána i neprodejná verze této sady, více se dočteme na stránce Zajímavosti a chyboražby